lprm

Autres langues

Langue: pl

Autres versions - même langue

Version: \*(VE (openSuse - 09/10/07)

Section: 1 (Commandes utilisateur)

NAZWA

lprm - usuñ zadania z kolejki buforowania drukarki

SK£ADNIA

lprm [-a] [-D debugopt] [-P printer] [-V] [-U user]
      [jobid...] [all]

OPIS

Lprm wysy³a do serwera LPD ¿±danie usuniêcia zadañ z kolejki druku. W clean(1) znajdziesz opis interfejsu zgodnego z lp(1). Lprm jest zwykle jedynym sposobem, w jaki u¿ytkownik mo¿e usun±æ zadanie. Zadania do usuniêcia okre¶lane s± numerem zadania lub nazw± u¿ytkownika. Je¿eli nie wyszczególniono zadañ, to zostanie wybrane pierwsze mo¿liwe do usuniêcia. Zwykle u¿ytkownicy mog± usuwaæ tylko w³asne zadania z maszyny, która zainicjowa³a pierwotne ¿±danie lpr.

W pierwszej kolejno¶ci w kolejce druku wyszukiwane s± te zadania, które u¿ytkownik ma prawo usun±æ. Je¿eli nie okre¶lono ¿adnych cech zadania, to zostanie usuniête tylko pierwsze z nich. Je¿eli u¿yto flagi -a lub podano kolejkê druku all, to lprm przeszuka wszystkie dostêpne kolejki druku.

Specjalny okre¶lnik zadania all dopasowuje wszystkie zadania w kolejce druku. Jednak usuwane s± wy³±cznie zadania danego u¿ytkownika, chyba ¿e posiada on prawa control. Na stronie podrêcznika lpd(1) znajdziesz wiêcej szczegó³ów na temat praw kontroli.

Wyszczególnienie zadania mo¿e byæ numerem zadania, nazw± u¿ytkownika, identyfikatorem zadania lub wzorcem dopasowywania opartym o glob. Dopasowanie to stosuje siê do informacji o identyfikatorze zadania.

Lprm zapowiada nazwy usuwanych plików, milczy za¶, je¶li w kolejce nie ma zadañ pasuj±cych do ¿±danej listy. Je¶li usuwane zadanie jest aktywne, serwer LPD zatrzyma jego wydruk a nastêpnie wznowi operacje drukowania.

PRZYK£ADY

Usuñ ostatnie wys³ane przez mnie zadanie:

lprm

Usuñ zadanie 25 z kolejki druku p1:

lprm -Pt1 25

Usuñ zadania 25 i 30 z kolejki druku p1:

lprm -Pt1 25 30

Usuñ z kolejki p1 wszystkie zadania u¿ytkownika john:

lprm -Pt1 john

Usuñ wszystkie zadania z kolejki p1:

lprm -Pt1 all

Usuñ wszystkie zadania ze wszystkich kolejek druku:

lprm -a all

Usun z kolejki p1 zadania z identyfikatorem nobody@system.
Zauwa¿, ¿e apostrofy wokó³ wzorca s± konieczne, by wyeliminowaæ rozwijanie znaku uogólnienia przez pow³okê.

lprm -Pt1 'nobody@system*'

OPCJE

-a
Usuwa pliki ze wszystkich kolejek druku dostêpnych dla u¿ytkownika.
-Pprinter
Okre¶la kolejkê drukarki. Je¿eli nie podano, to stosowana jest drukarka domy¶lna, któr± wskazuje warto¶æ zmiennej ¶rodowiskowej PRINTER, lub, je¶li jej nie zdefiniowano, pierwsza pozycja w bazie printcap.
-Uuser
Dostarcza serwerowi LPD zadany identyfikator u¿ytkownika, w imieniu którego zostanie wykonane usuwanie. Mo¿e to robiæ tylko ROOT lub u¿ytkownicy o identyfikatorach ujêtych w opcji konfiguracyjnej allow_user_setting lub printcap. Funkcja ta istnieje, by umo¿liwiæ systemom komunikacyjnym druku, takim jak SAMBA, wysy³anie ¿±dañ usuwania w imieniu u¿ytkowników.
-Ddebugopts
Debugowanie sterowane jest opcj± -D. Opcja ta przyjmuje listê oddzielanych przecinkami ustawieñ. Maj± one jedn± z dwu postaci: urz±dzenie=warto¶æ, lub warto¶æ ustawiaj±ca ca³o¶ciow± warto¶æ domy¶ln±.
-V
Wypisuje informacjê o wersji programu i szczegó³owe informacje o wykonywanych dzia³aniach.

OSTRZE¯ENIA

U¿ytkownicy z prawami CONTROL (tj. - administracyjnymi) do kolejek druku mog± usun±æ ka¿de z zadañ lub wszystkie na raz. Domy¶lne s³owo specjalne all oznacza wszystkie zadania u¿ytkowników, nie za¶ tylko te, które przed³o¿y³ wydaj±cy polecenie u¿ytkownik. Pozwala to administratorom na ³atwe opró¿nianie kolejki druku.

PLIKI

Nazwy plików u¿ywane przez LPRng ustawiane s± warto¶ciami w pliku konfiguracyjnym drukarek. Poni¿ej podano powszechnie u¿ywany zestaw warto¶ci domy¶lnych.




/etc/lpd.conf                        plik konfiguracyjny LPRng

/etc/printcap                        plik opisu drukarek

/etc/lpd.perms                       uprawnienia drukarek

/var/spool/printer*                  katalogi buforowania

/var/spool/printer*/printer          plik blokuj±cy sterowania kolejk±

/var/spool/printer*/control.printer  sterowanie kolejk±

/var/spool/printer*/active.printer   aktywne zadanie

/var/spool/printer*/log.printer      plik dziennika drukarki

ZOBACZ TAK¯E

lpd.conf(5), lpc(8), lpd(8), lpr(1), lpq(1), lprm(1), printcap(5), lpd.conf(5), pr(1).

DIAGNOSTYKA

Wiêkszo¶æ komunikatów diagnostycznych jest oczywista. Je¶li dok³adny powód niepowodzenia pozostaje niejasny, nale¿y w³±czyæ poziom debugowania (-D5) i uruchomiæ ponownie. Informacja diagnostyczna pomo¿e uchwyciæ dok³adn± przyczynê.

HISTORIA

LPRng jest rozszerzonym systemem buforowania wydruku o funkcjonalno¶ci podobnej do oprogramowania Berkeley LPR. List± dyskusyjn± o LPRng jest lprng@lprng.com; subskrypcja przez wys³anie listu do lprng-request@lprng.com ze s³owem `subscribe` w tre¶ci. Oprogramowanie to jest dostêpne z ftp://ftp.astart.com/pub/LPRng.

AUTOR

Patrick Powell <papowell@astart.com>.