Rechercher une page de manuel
fstab
Langue: pl
Version: 27 grudnia 1993 (ubuntu - 16/08/07)
Section: 5 (Format de fichier)
NAZWA
fstab - statyczna informacja o systemach plikówSK£ADNIA
#include <fstab.h>OPIS
Plik fstab zawiera opisowe informacje na temat ró¿nych systemów plików. fstab jest wy³±cznie czytany przez programy i nie jest przez nie zapisywany. Prawid³owe stworzenie tego pliku i zarz±dzanie nim jest obowi±zkiem administratora. Ka¿dy system plików jest opisywany przez osobn± liniê; pola w ka¿dej linii s± oddzielane przez znak spacji lub tabulacji. Kolejno¶æ rekordów w pliku fstab jest istotna, poniewa¿ fsck(8), mount(8) i umount(8) w celu wykonania swoich zadañ dane z pliku fstab pobieraj± sekwencyjnie.Pierwsze pole, (fs_spec), opisuje specjalne urz±dzenie blokowe lub zdalny system plików przeznaczony do zamontowania.
Drugie pole, (fs_file), wskazuje na miejsce, w którym ma byæ zamontowany dany system plików. Dla partycji wymiany (ang. "swap partition") to pole powinno zawieraæ warto¶æ ``none''.
Trzecie pole, (fs_vfstype), opisuje typ systemu plików. Obecnie system obs³uguje poni¿sze rodzaje systemów plików:
- minix
- lokalny system plików, obs³uguj±cy nazwy plików o d³ugo¶ci 14, lub 30 znaków.
- ext
- lokalny system plików z d³u¿szymi nazwami plików i wiêkszymi i-wêz³±mi. Ten system plików zosta³ zast±piony systemem plików ext2 i nie powinien ju¿ byæ u¿ywany.
- ext2
- lokalny system plików z d³u¿szymi nazwami plików, wiêkszymi i-wêz³ami i wieloma innymi dodatkami.
- xiafs
- lokalny system plików z d³u¿szymi nazwami plików, wiêkszymi i-wêz³ami i wieloma innymi dodatkami.
- msdos
- lokalny system plików dla partycji MS-DOS.
- hpfs
- lokalny system plików dla partycji HPFS.
- iso9660
- lokalny system plików u¿ywany przez napêdy CD-ROM.
- nfs
- system plików s³u¿±cy do montowania partycji z systemów zdalnych.
- swap
- partycja dysku u¿ywana jako przestrzeñ wymiany.
Je¿eli vfs_fstype jest ustawiony jako ``ignore'', to pole jest ignorowane. Jest to przydatne do wskazania, które partycje dysku s± aktualnie nieu¿ywane.
Czwarte pole, (fs_mntops), opisuje opcje montowania zwi±zane z danymi systemami plików.
Jest sformatowane jako lista opcji, oddzielonych przecinkami. Zawiera co najmniej typ montowania oraz dodatkowe opcje, odpowiednie do danego typu systemu plików. Aby uzyskaæ dokumentacjê dostêpnych opcji dla nie-nfs'owych systemów plików, zobacz mount(8). Aby uzyskaæ dokumentacjê wszystkich opcji specyficznych dla nfs, zobacz nfs(5). Wspóln± opcj± dla wszystkich typów systemów plików jest opcja ``noauto'' (nie montuj gdy podano "mount -a", np. podczas ³adowania systemu), i ``user'' (pozwala u¿ytkownikowi na montowanie). Aby dowiedzieæ siê wiêcej, zobacz mount(8).
Pi±te pole, (fs_freq), jest u¿ywane przez komendê dump(8) aby wykryæ, który system plików musi byæ od³±czony. Je¿eli nie ma informacji o tym polu, zwracana jest warto¶æ 0 i dump przyjmuje, ¿e dany system plików nie musi byæ od³±czany.
Szóste pole, (fs_passno), jest u¿ywane przez program fsck(8) aby zadecydowaæ, jaka powinna byæ kolejno¶æ sprawdzania systemów plików podczas ³adowania systemu. G³ówny system plików powinien mieæ fs_passno równ± 1, za¶ inne systemy plików powinny mieæ fs_passno równe 2. Systemy plików w obrêbie dysku bêd± sprawdzane po kolei, natomiast systemy plików na ró¿nych dyskach bêd± sprawdzane jednocze¶nie, aby wykorzystaæ wielozadaniowo¶æ udostêpnian± przez sprzêt. Je¿eli nie podano szóstego pola, zostaje zwrócona warto¶æ zero i fsck zadecyduje, ¿e dany system plików nie musi byæ sprawdzany.
Aby poprawnie czytaæ pola z fstab nale¿y u¿ywaæ getmntent(3).
PLIKI
/etc/fstab Plik fstab jest przechowywany w /etc.B£ÊDY
Czê¶ciej aktualniejsza jest dokumentacja w mount(8).ZOBACZ TAK¯E
getmntent(3), mount(8), swapon(8), nfs(5)HISTORIA
Format pliku fstab pojawi³ siê w 4.0BSD.-+- Paul Morand -+
Contenus ©2006-2008 Benjamin Poulain
Design ©2006-2008 Maxime Vantorre