Rechercher une page de manuel
install
Langue: pl
Version: FSF (fedora - 25/11/07)
Section: 1 (Commandes utilisateur)
NAZWA
ginstall - kopiuje pliki i nadaje im atrybutySKŁADNIA
ginstall [opcje]... plik_źródłowy plik_docelowyginstall [opcja]... plik_źródłowy katalog
ginstall [opcja]... -d [opcja]... katalog...
OPIS
Ta strona opisuje program install w wersji GNU. Dokumentacja niniejsza nie jest już utrzymywana i może być niedokładna lub niekompletna. Autorytatywnym źródłem jest obecnie dokumentacja Texinfo. Dostęp do niej uzyskasz wpisując w wierszu poleceń:- pinfo install
- info install.
W pierwszych dwu formatach pliki źródłowe są kopiowane na docelowe lub do katalogu docelowego. W trzecim formacie wywołania, tworzony jest zadany katalog(i) i wszelkie brakujące katalogi nadrzędne (rodzicielskie).
install kopiuje pliki i nadaje im prawa dostępu oraz, jeżeli jest to możliwe, właściciela i grupę. Używany jest podobnie do cp; najczęściej w plikach Makefile w celu kopiowania programów do ich katalogów docelowych. Może też zostać użyty do stworzenia tych katalogów (wraz z całą ścieżką dostępu, jeżeli ta nie istnieje), oraz ustawienia ich praw dostępu. Nie można kopiować plików na same siebie.
OPCJE
- -b [metoda], --backup[=metoda]
- Tworzy kopie zapasowe tych plików, które mają być nadpisane lub usunięte. Zobacz opis opcji -V oraz sekcja `Opcje kopii zapasowych' w podręczniku fileutils(1).
- -c
- Opcja ignorowana; pozostawiona dla kompatybilności ze starymi wersjami programu pochodzącymi z systemów Unix.
- -C
- Instaluje plik, chyba że plik docelowy już istnieje i jest taki sam, jak nowy plik. W takim przypadku nie będzie zmieniany czas modyfikacji.
- -d, --directory
- Traktuje wszystkie argumenty jak nazwy katalogów. Tworzy każdy dany katalog oraz jego katalogi nadrzędne, jeżeli jeszcze nie istnieją. Nadaje właściciela, grupę oraz prawa dostępu zgodnie z opcjami z wiersza poleceń lub wartościami domyślnymi. Wszystkie tworzone katalogi nadrzędne dostają te same atrybuty. Jest to działanie odmienne w stosunku do wersji programu install z systemu SunOS 4.x, gdzie tworzone katalogi dostają domyślne atrybuty.
- -D
- Twórz wszystkie wiodące składowe docelowego, oprócz ostatniej, następnie skopiuj źródło na cel; przydatne w pierwszym formacie składni polecenia.
- -g grupa, --group=grupa
- Ustawia grupę pliku lub katalogu zgodnie z podanym parametrem (domyślną wartością jest bieżąca grupa procesu). Parametr grupa może być również numerycznym identyfikatorem grupy.
- -m prawa_dostępu, --mode=prawa_dostępu
- Ustawia prawa dostępu instalowanego pliku lub tworzonego katalogu zgodnie z parametrem. Prawa mogą być podane jako liczba w systemie ósemkowym lub w postaci symbolicznej, jak w programie chmod, z 0 jako punktem wyjścia (zobacz `Prawa pliku' w fileutils(1)). Domyślnym trybem dostępu jest `u=rwx,go=rx' -- odczyt, zapis i wykonywanie dla właściciela, odczyt i wykonywanie dla grupy i pozostałych użytkowników.
- -o właściciel, --owner=właściciel
- Jeżeli program jest uruchomiony przez superużytkownika (roota), ustawia właściciela pliku zgodnie z podaną wartością (domyślną wartością jest root). Właściciel może być określony albo przez nazwę użytkownika albo jego numeryczny identyfikator.
- -p, --preserve-timestamps
- Ustawia czas ostatniego dostępu i czas ostatniej modyfikacji każdego instalowanego pliku tak, by odpowiadały odpowiednim czasom oryginalnych plików. Jeśli plik jest instalowany bez tej opcji, to czas ostatniego dostępu i ostatniej modyfikacji tego pliku ustawiane są na czas instalacji. Opcja ta jest przydatna jeśli chcemy używać czasów ostatniej modyfikacji instalowanych plików, by widzieć, kiedy były ostatnio tworzone a nie kiedy były instalowane.
- -s , --strip
- Usuwa tablice symboli z instalowanych programów. Ma zastosowanie tylko przy składni pierwszego i drugiego formatu.
- -S przyr_kopii, --suffix=przyr_kopii
- Dodaje przyrostek przyr_kopii do nazwy każdego pliku kopii zapasowej wykonanego za pomocą -b. Jeśli opcja ta nie zostanie podana, to użyta zostanie wartość zmiennej środowiskowej SIMPLE_BACKUP_SUFFIX. Jeśli ona również nie jest określona, to użyty zostanie domyślny znak `~', jak w Emacsie.
- --target-directory=katalog
- Określa katalog docelowy. Zobacz sekcja `Katalog docelowy' w fileutils(1).
- -v, --verbose
- Wypisuje nazwę każdego pliku przed jego skopiowaniem.
- -V metoda, --version-control=metoda
- Zmienia metodę kopii zapasowych wykonywanych za pomocą -b. Jeśli opcja ta nie zostanie podana, to użyta zostanie wartość zmiennej środowiskowej VERSION_CONTROL. Jeśli nie zdefiniowano również VERSION_CONTROL to użyta zostanie domyślny typ kopii zapasowej: `existing'.
Opcja ta odpowiada zmiennej `version-control' Emacsa: używane są te same wartości dla typu kopii. Rozpoznają także bardziej opisowe synonimy. Prawidłowe wartości to (unikalne skróty są dopuszczalne):
-
- t, numbered
- Zawsze tworzy numerowane kopie zapasowe.
- nil, existing
- Tworzy numerowane kopie zapasowe plików, które już je mają, zwykłe kopie dla reszty.
- never, simple
- Robi zawsze zwykłe kopie zapasowe (uzyskiwane przez dodanie przyrostka wg opcji -S).
-
- --help
- Wyświetla informację o stosowaniu programu i dostępnych opcjach, kończy działanie.
- --version
- Wyświetla numer wersji programu i kończy działanie.
AUTOR
Napisane przez Davida MacKenzie.ZGŁASZANIE BŁĘDÓW
Błędy proszę zgłaszać, w jęz. ang., do <bug-fileutils@gnu.org>.COPYRIGHT
Copyright © 1999 Free Software Foundation, Inc.This is free software; see the source for copying conditions. There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
ZOBACZ TAKŻE
cp(1), chmod(1), chown(1), touch(1), fileutils(1).OD TŁUMACZA
Zaktualizowano i poszerzono wg dokumentacji Texinfo dla narzędzi plikowych GNU wersji 4.01.Contenus ©2006-2024 Benjamin Poulain
Design ©2006-2024 Maxime Vantorre