shred

Autres langues

Langue: pl

Autres versions - même langue

Version: FSF (openSuse - 09/10/07)

Section: 1 (Commandes utilisateur)

NAZWA

shred - bezpiecznie usuwa plik, najpierw nadpisuj±c go, by ukryæ zawarto¶æ

SK£ADNIA

shred [opcje] plik[...]

OPIS

Dokumentacja niniejsza nie jest ju¿ utrzymywana i mo¿e byæ niedok³adna lub niekompletna. Autorytatywnym ¼ród³em jest obecnie dokumentacja Texinfo. Dostêp do niej uzyskasz wpisuj±c w wierszu poleceñ:
pinfo shred
lub
info shred.

shred nadpisuje urz±dzenia lub pliki, pomagaj±c uchroniæ dane przed odzyskaniem nawet za pomoc± bardzo drogiego sprzêtu.

Normalnie gdy usuwamy plik (zobacz rm (1)), dane nie s± faktycznie niszczone. Niszczony jest wy³±cznie indeks wskazuj±cy, gdzie jest przechowywany plik, a miejsce jest udostêpniane do ponownego wykorzystania. Istniej± narzêdzia odzyskiwania skasowanych danych usi³uj±ce odtworzyæ indeks i potrafi±ce odzyskaæ plik, je¶li czê¶ci nie by³y ponownie u¿yte.

Na zajêtych systemach z prawie pe³nymi napêdami, miejsce mo¿e zostaæ ponownie wykorzystane w ci±gu kilku sekund. Nie ma jednak sposobu, by siê co do tego upewniæ. Je¿eli posiadamy istotne dane, chcemy byæ pewni, ¿e odtworzenie nie jest mo¿liwe, w tym celu faktycznie nadpisuj±c plik nieistotnymi danymi.

Jednak nawet po takim nadpisaniu, mo¿liwe jest zabranie dysku do laboratorium i u¿ycie ró¿nego czu³ego (i kosztownego) sprzêtu do ogl±dniêcia ¶ladów "echa" pierwotnych danych pod danymi, które je nadpisa³y. Je¿eli dane zosta³y nadpisane tylko jednokrotnie, to nie jest to nawet takie trudne.

Najlepszym sposobem usuniêcia czego¶ nieodwracalnie jest zniszczenie jego no¶nika kwasem, stopienie lub podobne czynno¶ci. Dla tanich no¶ników wymienialnych, jak dyskietki, jest to metoda zalecana. Jednak dyski twarde s± drogie i trudne do stopienia, wiêc narzêdzie shred [t³um:niszczarka, shred oznacza ciêcie na paski] próbuje osi±gn±æ podobny efekt w sposób nieniszcz±cy.

Pos³uguje siê ono wieloma kolejnymi nadpisywaniami, z wzorcami danych dobranymi tak, aby zmaksymalizowaæ szkody wyrz±dzane starym danym. Mimo, ¿e dzia³a to tak¿e na dyskietkach, to wzorce zaprojektowane s± dla uzyskania najlepszego efektu na dyskach twardych. Wiêcej szczegó³ów znale¼æ mo¿na w kodzie ¼ród³owym oraz wyst±pieniu Petera Gutmanna `Secure Deletion of Data from Magnetic and Solid-State Memory', z materia³ów Szóstego Sympozjum Bezpieczeñstwa USENIX (San Jose, California, 22-25 lipca 1996).

Zauwa¿, i¿ w shred poczyniono pewne bardzo istotne za³o¿enie: ¿e u¿ywany system plików nadpisuje dane w miejscu. Taki jest tradycyjny sposób wykonywania tej operacji, ale wiele wspó³czesnych projektów systemów plików nie spe³nia tego za³o¿enia. Wyj±tki obejmuj±:

*
Systemy plików oparte o rejestracjê (log) lub dziennik zmian (journaling), jak dostarczane z AIX czy Solarisem.
*
Systemy plików zapisuj±ce nadmiarowe dane i dzia³aj±ce nawet je¶li który¶ z zapisów zawiedzie, tak jak systemy plików bazuj±ce na RAID.
*
Systemy plików tworz±ce tzw.snapshots ("zdjêcia stanu"), jak Network Appliance NFS server.
*
Systemy plików z buforowaniem (cache) w tymczasowych miejscach, jak klienci NFS wersji 3.
*
Kompresowane systemy plików.

Je¶li nie mamy pewno¶ci jak dzia³a nasz system plików, powinni¶my za³o¿yæ, ¿e nie nadpisuje danych w miejscu, co oznacza, ¿e shred nie mo¿e w sposób godny zaufania dzia³aæ na zwyk³ych plikach tego systemu.

Mówi±c ogólnie, pewniej jest niszczyæ dane ca³ego urz±dzenia ni¿ pliku, gdy¿ obchodzi siê wówczas problem konstrukcji systemu plików wspomniany powy¿ej. Jednak nawet niszczenie danych z ca³ych urz±dzeñ nie zawsze jest ca³kowicie godne zaufania. Na przyk³ad, wiêkszo¶æ dysków zaznacza b³êdne sektory w sposób niewidzialny dla aplikacji; je¿eli z³e sektory zawieraj± wa¿ne dane, shred nie bêdzie w stanie ich zniszczyæ.

shred nie podejmuje ¿adnych prób wykrycia lub zg³oszenia takich k³opotów, tak jak nie usi³uje niczego robiæ z kopiami zapasowymi. Jednak, poniewa¿ pewniejsze jest "niszczenie" za jego pomoc± ca³ych urz±dzeñ ni¿ plików, shred domy¶lnie nie obcina ani nie usuwa pliku wynikowego. Takie zachowanie jest bardziej odpowiednie dla urz±dzeñ, które zwykle nie mog± byæ obciête (trunctated) ani nie powinny byæ usuwane.

OPCJE

-f, --force
W razie potrzeby zmienia prawa dostêpu tak, by umo¿liwiæ nadpisanie.
-N, -n N, --iterations=N
Nadpisuje N razy. Domy¶lnie shred wykonuje nadpisanie 25 razy. Wystarcza to, by ka¿dy ze wszystkich przydatnych wzorców nadpisania zosta³ u¿yty przynajmniej jednokrotnie. Mo¿liwe jest zmniejszenie liczby cykli nadpisania, by oszczêdziæ na czasie, lub zwiêkszenie jej je¶li mamy mnóstwo czasu do zmarnowania.
-s N, --size=N
Niszczy N pocz±tkowych bajtów pliku. Domy¶lnie niszczony jest ca³y plik. Po N mo¿e wyst±piæ skrót jednostki (wielokrotno¶ci) jak k, M, G). Zobacz `Rozmiar bloku' w podrêczniku fileutils (1).
-u, --remove
Po zniszczeniu pliku przez nadpisanie obcina go (je¶li to mo¿liwe) i usuwa. Je¿eli plik posiada wiele dowi±zañ to usuniête dostanie tylko dowi±zanie o podanych nazwach.
-v, --verbose
Pokazuje postêpy sterylizacji.
-x, --exact
Nie zaokr±gla rozmiarów pliku do nastêpnego pe³nego bloku. Normalnie shred zaokr±gla rozmiar pliku w górê do pe³nej wielokrotno¶ci rozmiaru bloku systemu plikowego, co pozwala na pe³ne wymazanie ostatniego bloku pliku. Opcja ta zakazuje takiego zachowania.
-z, --zero
Dodaje koñcowe nadpisanie zerami by ukryæ niszczenie. Normalnie ostatni przebieg nadpisywania odbywa siê przy u¿yciu danych losowych. Je¶li mia³o by siê to rzucaæ w oczy na dysku (na przyk³ad, dlatego ¿e wygl±da jak zaszyfrowane dane) czy te¿ po prostu s±dzimy, ¿e tak jest porz±dniej, opcja --zero dok³ada dodatkowy przebieg nadpisywania ze wszystkimi bitami zerowymi. Przebieg ten nie jest wliczany do liczby cykli podanej opcj± --iterations.
-
Niszczy standardowe wyj¶cie.

Argument ten traktowany jest jak opcja. Je¿eli u¿yto powszechnej opcji -- do wskazania koñca opcji wiersza poleceñ, to - zostanie zinterpretowane jako zwyk³a nazwa pliku.

Przeznaczeniem tej opcji jest niszczenie usuniêtego pliku tymczasowego. Na przyk³ad


          i=`tempfile -m 0600`

          exec 3<>"$i"

          rm -- "$i"

          echo "Hello, world" >&3

          shred - >&3

          exec 3>-

Zauwa¿, ¿e wydanie polecenia pow³oki shred - >plik nie zniszczy zawarto¶ci pliku, gdy¿ obcina ono plik przed wywo³aniem samego shred. Zamiast tego nale¿y pos³u¿yæ siê poleceniem shred plik lub (u¿ywaj±c pow³oki zgodnej z pow³ok± Bourne'a) shred - 1<>plik.
--help
Wy¶wietla informacjê o stosowaniu programu i dostêpnych opcjach, koñczy dzia³anie.
--version
Wy¶wietla numer wersji programu i koñczy dzia³anie.

AUTOR

Napisane przez Colina Plumb.

ZG£ASZANIE B£ÊDÓW

B³êdy proszê zg³aszaæ, w jêz.ang., do <bug-fileutils@gnu.org>. Copyright © 1999 Free Software Foundation, Inc.
This is free software; see the source for copying conditions. There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.

ZOBACZ TAK¯E

rm(1), fileutils(1).

OD T£UMACZA

Zaktualizowano i poszerzono wg dokumentacji Texinfo dla narzêdzi plikowych GNU wersji 4.01.