fs

Autres langues

Langue: pl

Autres versions - même langue

Version: 2001-12-07 (openSuse - 09/10/07)

Autres sections - même nom

Section: 5 (Format de fichier)

NAZWA

filesystems - typy systemów plików Linuksa: minix, ext, ext2, xia, msdos, umsdos, vfat, proc, nfs, iso9660, hpfs, sysv, smb, ncpfs

OPIS

Gdy, jak jest przyjête, system plików proc jest zamontowany w /proc, w pliku /proc/filesystems znale¼æ mo¿na obs³ugiwane w danej chwili przez j±dro systemy plików. Je¶li potrzebny jest który¶ z aktualnie nieobs³ugiwanych, nale¿y za³adowaæ odpowiedni modu³ lub ponownie skompilowaæ j±dro.

Aby móc korzystaæ z systemu plików, nale¿y go zamontowaæ, a opis polecenia mount, które to robi, oraz dostêpnych opcji mo¿na znale¼æ w mount(8).

Poni¿ej znajduje siê opis ró¿nych systemów plików.

minix jest systemem plików u¿ywanym w systemie operacyjnym Minix, jest to pierwszy system plików, który dzia³a³ pod Linuksem. Ma on pewn± liczbê niedoci±gniêæ: ograniczenie rozmiaru partycji do 64 MB, krótkie nazwy plików, pojedyncze znaczniki czasu itd. Jest on nadal przydatny dla dyskietek i RAM-dysków.
ext
jest bardziej z³o¿onym rozwiniêciem systemu plików minix. Zosta³ on kompletnie zast±piony przez drug± wersjê rozszerzonego systemu plików (ext2) i ostatecznie usuniêty z j±dra (w 2.1.21).
ext2
jest dyskowym systemem plików o wysokiej wydajno¶ci u¿ywanym przez Linuksa zarówno dla dysków sta³ych, jak i dla no¶ników wymiennych. Drugi rozszerzony system plików zosta³ zaprojektowany jako rozszerzenie rozszerzonego systemu plików (ext). ext2 oferuje najlepsz± wydajno¶æ (w przeliczeniu na szybko¶æ i wykorzystanie CPU) ze wszystkich systemów plików obs³ugiwanych przez Linuksa.
ext3
jest wersja systemu plików ext2 z dziennikiem. Prze³±czanie do ty³u i do przodu pomiêdzy ext2 i ext3 jest ³atwe.
xiafs
zosta³ zaprojektowany i zaimplementowany jako stabilny, pewny system plików poprzez rozszerzenie kodu systemu plików Minix. Dostarcza on podstawowych, najczê¶ciej wymaganych cech bez zbêdnej z³o¿ono¶ci.

System plików xia nie jest ju¿ aktywnie rozwijany i utrzymywany. Zosta³ usuniêty z j±dra w 2.1.21.

msdos
Jest systemem plików u¿ywanym przez DOS, Windows, i niektóre komputery z OS/2. Nazwy plików w msdos nie mog± byæ d³u¿sze ni¿ 8 znaków nazwy, plus opcjonalna kropka i 3 znaki rozszerzenia.
umsdos
to rozszerzony system plików DOSu u¿ywany przez Linuksa. Dodaje on w³a¶ciwo¶ci takie jak d³ugie nazwy, UID/GID, uprawnienia zgodne z POSIX, oraz pliki specjalne (urz±dzenia, potoki nazwane itp) w systemie plików DOSu, bez po¶wiêcania zgodno¶ci z DOSem.
vfat
to rozszerzony system plików DOS u¿ywany przez Microsoft Windows95 i Windows NT. VFAT dodaje mo¿liwo¶æ u¿ywania d³ugich nazw w systemie plików MSDOS.
proc
jest pseudosystemem plików u¿ywanym jako interfejs do struktur danych j±dra, zamiast czytania i interpretowania /dev/kmem. W szczególno¶ci, jego pliki nie zajmuj± przestrzeni dyskowej. Zobacz proc(5).
iso9660
to system plików CD-ROM zgodny ze standardem ISO 9660.
High Sierra
Linux obs³uguje High Sierra, prekursora standardu ISO 9660 dla systemów plików CD-ROM. Jest on rozpoznawany automatycznie w ramach obs³ugi systemu plików iso9660 w Linuksie.
Rock Ridge
Linux obs³uguje tak¿e rekordy System Use Sharing Protocol okre¶lone przez Rock Ridge Interchange Protocol. U¿ywane s± one do dalszego opisania plików w systemie iso9660 hostowi uniksowemu, i dostarczaj± informacji takich jak d³ugie nazwy, UID/GID, uprawnienia zgodne z POSIX, oraz urz±dzenia. Jest on rozpoznawany automatycznie w ramach obs³ugi systemu plików iso9660 w Linuksie.
hpfs
jest to High Performance Filesystem, u¿ywany w OS/2. Ten system plików jest tylko do odczytu w Linuksie, z powodu braku dostêpnej dokumentacji.
sysv
jest implementacj± systemów plików SystemV/Coherent dla Linux. Implementuje on wszystkie systemy plików Xenix, SystemV/386 oraz Coherent.
nfs
to sieciowy system plików u¿ywany do dostêpu do dysków umieszczonych na odleg³ych komputerach.
smb to sieciowy system plików obs³uguj±cy protokó³ SMB, u¿ywany przez Windows for Workgroups, Windows NT oraz Lan Manager.

By u¿ywaæ systemu plików smb potrzebny jest specjalny program do montowania, który znale¼æ mo¿na w pakiecie ksmbfs, dostêpnym pod ftp://sunsite.unc.edu/pub/Linux/system/Filesystems/smbfs.

ncpfs
to sieciowy system plików obs³uguj±cy protokó³ NCP u¿ywany przez Novell NetWare.

By u¿ywaæ ncpfs, potrzebne s± specjalne programy, które znale¼æ mo¿na pod ftp://linux01.gwdg.de/pub/ncpfs.

ZOBACZ TAK¯E

proc(5), fsck(8), mkfs(8), mount(8)