dialog

Autres langues

Langue: pl

Autres versions - même langue

Version: 10 czerwca 1994 (openSuse - 09/10/07)

Autres sections - même nom

Section: 1 (Commandes utilisateur)

NAZWA

dialog - wy¶wietlaj dialogi ze skryptów pow³oki

SK£ADNIA

dialog --clear
dialog --create-rc plik
dialog [ --title tytu³ ] [ --backtitle tytu³t³a ] [ --clear ] [ --separate-output ] opcje-okienka

OPIS

Dialog jest programem, który umo¿liwi ci prezentowanie ró¿nych pytañ lub wy¶wietlanie komunikatów przy u¿yciu okienek dialogowych ze skryptu pow³oki. Obecnie rozpoznawane s± nastêpuj±ce okienka dialogowe:

yes/no box, menu box, input box, message box, text box, info box, checklist box, radiolist box, and gauge box.

OCJE

--clear
Ekran zostanie wyczyszczony po wyj¶ciu na atrybut ekranu.
--create-rc plik
Poniewa¿ dialog obs³uguje konfiguracjê podczas dzia³ania, mo¿na tego u¿yæ do wygenerowania przyk³adowego pliku konfiguracyjnego do podanego pliku.
--separate-output
Dla widgetów checklist, produkuj wyj¶cie w osobnych liniach, bez cytowania. Umo¿liwia to przetwarzanie przez inny program.
--title tytu³
Podaje napis tytu³u, który bêdzie wy¶wietlony na górze okna dialogowego.
--backtitle backtitle
Pdaje napis tytu³ut³a, który bêdzie wy¶wietlony w tle, na górze ekranu.
Opcje okienek
--yesno tekst wysoko¶æ szeroko¶æ
Okienko dialogowe yes/no o wielko¶ci wysoko¶æ linii na szeroko¶æ kolumn. Napis przekazywany jako tekst jest wy¶wietlany wewn±trz okna dialogowego. Je¶li napis jest zbyt d³ugi, aby móg³ siê zmie¶ciæ w linii, zostanie podzielony w odpowiednich miejscach na wiele linii. Napis tekst mo¿e tak¿e zawieraæ podnapis "\n" lub znaki nowej linii. `\n', umo¿liwiaj±ce rêczne kontrolowanie ³amania linii. To okienko dialogowe jest u¿yteczne do zadawania pytañ, które wymagaj± od u¿ytkownika odpowiedzi tak lub nie. Okienko dialogowe ma guzik Yesi guzik No, miêdzy którymi u¿ytkownik mo¿e siê prze³±czaæ, przyciskaj±c klawisz TAB.
--msgbox tekst wysoko¶æ szeroko¶æ
Okienko msgbox jest bardzo podobne do okienka yes/no. Jedyna ró¿nica miêdzy nimi to to, ¿e msgbox posiada tylko pojedynczy guzik OK Mo¿esz u¿ywaæ tego okienka dialogowego do wy¶wietlania komunikatów. Po przeczytaniu komunikatu, u¿ytkownik mo¿e nacisn±æ klawisz ENTER, a dialog dialog zakoñczy dzia³anie i wywo³uj±cy go skrypt bêdzie móg³ kontynuowaæ.
--infobox tekst wysoko¶æ szeroko¶æ
okienko dialogowe infobox jest ogólnie podobne do msgbox. Jednak w tym wypadku, dialog zakoñczy dzia³anie natychmiast po wy¶wietleniu wiadomo¶ci u¿ytkownikowi. Po zakoñczeniu ekran nie jest czyszczony, wiêc wiadomo¶æ pozostanie na ekranie dopóki skrypt jej nie wyczy¶ci. Jest to u¿yteczne, jesli chcesz informowaæ o przebiegu jakich¶ operacji, które wymagaj± trochê czasu.
--inputbox tekst wysoko¶æ szeroko¶æ [init]
Okienko dialogowe inputbox jest u¿yteczne gdy chcesz zadawaæ pytania, które wymagaj± jakiego¶ napisu w odpowiedzi. Je¶li podano parametr init, to jest on u¿ywany do zainicjalizowania napisu wej¶ciowego. Podczas pobierania napisu, BACKSPACE mo¿e byæ u¿ywany do poprawiania literówek. Je¶li napis wej¶ciowy jest d³u¿szy ni¿ rozmiar okienka, to zostanie zaskrollowany. Po wyj¶ciu, napis wej¶ciowy zostanie wydrukowany na stderr.
--textbox plik wysoko¶æ szeroko¶æ
Okienko dialogowe textbox umozliwia wy¶wietlenie zawarto¶ci pliku w okienku dialogowym. Jest to prosta przegl±darka plików tekstowych. U¿ytkownik mo¿e poruszaæ siê w pliku, przyciskaj±c klawisze UP/DOWN, PGUP/PGDN i HOME/END. Je¶li linie s± zbyt d³ugie, aby pomie¶ciæ siê w okienku, mo¿na je przewijaæ przy u¿yciu klawiszy LEWO/PRAWO. Udostêpniono równie¿ funkcje przeszukiwania w przód i w ty³.
--menu tekst wysoko¶æ szeroko¶æ wysoko¶æ-menu [ element opis] ...
Jak wskazuje nazwa, okienko dialogowe menu jest okienkiem, które mo¿e byæ u¿ywane do prezentowania listy wyborów w postaci menu, z którego u¿ytkownik wybiera pozycjê. Ka¿dy wpis sk³ada siê z napisu opisu i elementu. Element podaje wpisowi nazwê, wed³ug której mo¿na go odró¿niæ od innych wpisów w menu. Opis jest krótkim opisem opcji, któr± reprezentuje. U¿ytkownik mo¿e przemieszczaæ siê miêdzy wpisami menu, wciskaj±c klawisze GÓRA/DÓ£. Pierwsza litera elementu jest skrótem. Mog± nimi byæ te¿ cyfry 1-9. Wy¶wietlanych jest wysoko¶æ-menu wpisów naraz, lecz menu mo¿e byæ przewijane je¶li jest ich wiêcej. Kiedy dialog koñczy dzia³anie, na stderr drukowany jest element wybranej opcji.
--checklist tekst wysoko¶æ szeroko¶æ wysoko¶æ-listy [element obiekt status ] ...
Okienko dialogowe checklist jest podobne do okienka menu, sczególnie w tym, ¿e znajduje siê tam wiele wpisów prezentowanych w postaci menu. Zamiast wybierania wielu wpisów, ka¿dy z nich mo¿na w³±czyæ lub wy³±czyæ. Pocz±tkowy stan w³±czenia/wy³±czenia jest okre¶lany przez status. Na koniec, na stderr drukowana jest lista napisów elementów, których ustawienia by³y w³±czone.
--radiolist tekst wysoko¶æ szeroko¶æ wysoko¶æ-listy [element obiekt status ] ...
Okienko dialogowe radiolist jest podobne do okienka menu. Jedyn± ró¿nic± jest to, ¿e mo¿esz wskazaæ, który wpis jest obecnie wybrany, przez ustawienie jego statusu na on.
--gauge tekst wysoko¶æ szeroko¶æ procent
Okienko gauge wy¶wietla miarkê na dole okienka. Miarka okre¶la procentowo¶æ. Nowe warto¶ci procentowe s± odczytywane ze standardwego wej¶cia, jeden integer na liniê. Miarka jest odnawiana aby odzwierciedliæ ka¿dy nowy procent. Okienko koñczy dzia³anie na EOF.

KONFIGURACJA DZIA£ANIA

1.
Utwórz przyk³adowy plik konfiguracyjny przy u¿yciu:

"dialog --create-rc <file>"

2.
Podczas uruchamiania dialog okre¶la u¿ywane ustawienia w nastêpuj±cy sposób:
a)
je¶li ustawiona jest zmienna ¶rodowiskowa DIALOGRC to jej warto¶æ okre¶la nazwê pliku konfiguracyjnego.
b)
je¶li nie znaleziono pliku (a), u¿yj pliku $HOME/.dialogrc.
c)
je¶li plik (b) nie zosta³ znaleziony, u¿yj wkompilowanych warto¶ci domy¶lnych.
3.
Wydytuj przyk³adowy plik konfiguracyjny i skopiuj go w jakie¶ miejsce, gdzie dialog mo¿e go znale¼æ, jak okre¶lono powy¿ej w kroku 2.

¦RODOWISKO

DIALOGRC
Zdefiniuj tê zmienn±, je¶li chcesz podaæ nazwê u¿ywanego pliku konfiguracyjnego.

PLIKI

$HOME/.dialogrc
domy¶lny plik konfiguracyjny.

DIAGNOSTYKA

Status wyj¶cia jest 0, je¶li dialog zakoñczy³ dzia³anie po naci¶niêciu guzika Yes lub OK, a 1, je¶li wci¶niêto guzik No lub Cancel. W przeciwnym wypadku, je¶li pojawi± siê b³êdy w dialogu lub gdy dialog zostanie opuszczony przez naci¶niêcie klawisza ESC, status wyj¶cia wyniesie -1.

B£ÊDY

Pliki tekstowe, zawieraj±ce znaki tab mog± powodowaæ pewne problemy z textbox. Znaki tab w plikach tekstowych musz± byæ najpierw rozwijane w spacje.
Od¶wie¿anie ekranu jest zbyt wolne.

AUTOR

Savio Lam (lam836@cs.cuhk.hk) - wersja 0.3

Stuart Herbert (S.Herbert@sheffield.ac.uk) - patch dla wersji 0.4