lpq

Autres langues

Langue: pl

Autres versions - même langue

Version: \*(VE (openSuse - 09/10/07)

Section: 1 (Commandes utilisateur)

NAZWA

lpq - program badaj±cy kolejkê buforowania druku

SK£ADNIA

lpq [-a] [-A] [-l] [-L] [-P printer] [-s] [-t sleeptime] [-V] [-D debugopt] [jobid...]

OPIS

lpq ¿±da od lpd(8) raportu o stanie zadanych drukarek lub zadañ. Wywo³ane bez argumentów powiadamia o stanie o drukarki domy¶lnej (zobacz opcja -P). Format krótki (domy¶lny) podaje po prostu drukarkê, hosta i liczbê zadañ w kolejce druku. W d³ugim formacie wy¶wietlania (opcja -l), dla ka¿dego zadania wypisywany jest jego identyfikator, tworzony z nazwy u¿ytkownika i hosta inicjuj±cego, aktualna pozycja w kolejce, numer zadania (mo¿na go podaæ poleceniu lprm(1), by usun±æ konkretne zadanie), opis zadania i ca³kowity rozmiar w bajtach. Je¿eli wyst±pi³ b³±d lub inny k³opot z zadaniem, informacja ta mo¿e byæ zmieniona, tak by odzwierciedla³a k³opoty. Zadania w kolejce buforowania druku uporz±dkowane s± wed³ug FIFO (First In First Out, pierwszy na wej¶ciu - pierwszy na wyj¶ciu), ze zmianami zale¿nymi od klasy i priorytetu zadania.

Dostêpne s± nastêpuj±ce opcje:

-A
Przy wysy³aniu ¿±dañ do serwera u¿ywa uwierzytelniania. lpd(1).
-Ddebugoptions
Steruje debugowaniem. Przyjmuje listê rozdzielanych przecinkami ustawieñ diagnostycznych. Ustawienia te maj± jedn± z dwu postaci: podsystem=warto¶æ lub warto¶æ, ustawiaj±ca ogóln± warto¶æ domy¶ln±.
-P printer
Okre¶la, jaka kolejka drukarki ma byæ wypisana. Je¿eli nie ustawiono nazwy kolejki przy pomocy tej opcji, to stosowana jest domy¶lna. Kolejkê domy¶ln± wskazuj± (w kolejno¶ci priorytetu): zmienna ¶rodowiskowa PRINTER, pierwsza pozycja w bazie printcap, wpis default_printer pliku konfiguracyjnego i, na koniec, wkompilowana (zale¿na od hosta) warto¶æ default_printer. Zauwa¿, ¿e podanie drukarki specjalnej all (wszystkie) ma ten sam skutek, co opcja -a.
-V
Wypisuje informacjê o wersji.
-a
Wypisuje jest raport dla wszystkich drukarek ujêtych w bazie printcap(5). Zestawienie to jest tworzone przez serwer, i mo¿e siê ró¿niæ od tego, co zawiera printcap u¿ytkownika.
-l
Powiêksza wymowno¶æ d³ugiego (-ong) formatu wy¶wietlania. Pojedyncza opcja -l okre¶la niewielk± opisowo¶æ, wielokrotna zwiêksza rozwlek³o¶æ informacji.
-L
U¿ywa maksymalnej gadatliwo¶ci d³ugiego formatu wy¶wietlania.
-s
Wy¶wietla krótkie, jednowierszowe podsumowanie stanu ka¿dej kolejki i podkolejki.
-tsleeptime
Wymusza na lpq okresowe wy¶wietlanie kolejek druku i odczekiwanie sleeptime sekund pomiêdzy kolejnymi badaniami kolejki.
jobid ... [all]
Po opcjach wystêpuje lista zadañ, których ma dotyczyæ raport. Zadanie (jobid) mo¿e byæ wskazane przez nazwê u¿ytkownika, identyfikator zadania, numer zadania lub wzorzec uogólniaj±cy, do jakiego powinny pasowaæ identyfikatory zadañ. S³owo kluczowe all (wszystkie) oznacza wypisanie wszystkich zadañ. Jest to opcja domy¶lna.

lpq zg³asza stan kolejki druku ('enabled' dla buforowania druku, 'disabled' dla braku buforowania) i brak serwera, je¶li w³±czony jest brak buforowania. Do uruchomienia serwera druku mo¿na wówczas pos³u¿yæ siê poleceniem
lpc start <drukarka>

PLIKI

Nazwy plików u¿ywane przez LPRng ustawiane s± warto¶ciami w pliku konfiguracyjnym drukarek. Poni¿ej podano powszechnie u¿ywany zestaw warto¶ci domy¶lnych.




/etc/lpd.conf                        plik konfiguracyjny LPRng

/etc/printcap                        plik opisu drukarek

/etc/lpd.perms                       uprawnienia drukarek

/var/spool/printer*                  katalogi buforowania

/var/spool/printer*/printer          plik blokuj±cy sterowania kolejk±

/var/spool/printer*/control.printer  sterowanie kolejk±

/var/spool/printer*/active.printer   aktywne zadanie

/var/spool/printer*/log.printer      plik dziennika drukarki

ZOBACZ TAK¯E

lpd.conf(5), lpc(8), lpd(8), lpr(1), lpq(1), lprm(1), printcap(5), lpd.perms(5), pr(1).

DIAGNOSTYKA

Wiêkszo¶æ komunikatów diagnostycznych jest oczywista. Je¶li dok³adny powód niepowodzenia pozostaje niejasny, nale¿y w³±czyæ poziom debugowania (-D5) i uruchomiæ ponownie. Informacja diagnostyczna pomo¿e uchwyciæ dok³adn± przyczynê.

HISTORIA

LPRng jest rozszerzonym systemem buforowania wydruku o funkcjonalno¶ci podobnej do oprogramowania Berkeley LPR. List± dyskusyjn± o LPRng jest lprng@lprng.com; subskrypcja przez wys³anie listu do lprng-request@lprng.com ze s³owem `subscribe` w tre¶ci. Oprogramowanie to jest dostêpne z ftp://ftp.astart.com/pub/LPRng.

AUTOR

Patrick Powell <papowell@astart.com>.