pico

Autres langues

Langue: pl

Autres versions - même langue

Version: Version 3.5 (openSuse - 09/10/07)

Section: 1 (Commandes utilisateur)

NAZWA

pico - prosty edytor tekstu w stylu Pine

SK£ADNIA

pico [ opcje ] [ plik ]

OPIS

Pico jest prostym, zorientowanym ekranowo edytorem tekstowym opartym o program obs³ugi wiadomo¶ci pocztowych Pine. Tak jak w Pine, polecenia wy¶wietlane s± u do³u ekranu. Zapewniona jest te¿ pomoc kontekstowa. Wszystkie znaki bezpo¶rednio po wpisaniu s± wstawiane w tekst.

Polecenia edycyjne wprowadzane s± przy pomocy kombinacji klawiszy steruj±cych [Ctrl+znak]. Jako obej¶cie programów komunikacyjnych po³ykaj±cych niektóre znaki struj±ce mo¿esz emulowaæ znak steruj±ce naciskaj±c dwukrotnie ESCAPE, a nastêpnie ¿±dany znak steruj±cy, np. "ESC ESC c" jest równowa¿ne wprowadzeniu Ctrl-c. Edytor posiada piêæ podstawowych funkcji: wyrównywanie akapitów, wyszukiwanie, wycinanie/wstawianie bloków, sprawdzanie pisowni i przegl±darkê plików.

Wyrównywanie (lub wype³nianie) akapitu dzia³a na akapicie zawieraj±cym kursor lub, je¶li kursor znajduje siê pomiêdzy wierszami, bezpo¶rednio poni¿szym. Akapity rozdzielane s± pustymi wierszami lub wierszami rozpoczynaj±cymi siê spacj± b±d¼ tabulatorem. Cofniêcie wyrównywania mo¿liwe jest przy pomocy kombinacji klawiszy control-U u¿ytej bezpo¶rednio po przeprowadzonym wyrównywaniu.

Wyszukiwanie ³añcuchów znakowych nie rozró¿nia ma³ych i du¿ych liter [t³um:³aciñskich; niestety polskie nie s± rozpoznawane]. Wyszukiwanie rozpoczyna siê od bie¿±cej pozycji kursora i po doj¶ciu do koñca tekstu jest kontynuowane od jego pocz±tku. Przy kolejnych wyszukiwaniach proponowany jest jako domy¶lny ostatnio szukany ³añcuch.

Bloki tekstu mog± byæ przenoszone, kopiowane lub kasowane przez twórcze zastosowanie poleceñ zaznaczania (ctrl-^), kasowania (ctrl-k) i cofniêcia operacji (ctrl-u). Polecenie kasowania usuwa tekst pomiêdzy "znacznikiem" a bie¿±c± pozycj± kursora i umieszcza go w buforze "wycinania". Polecenie cofniêcia operacji spowoduje "wstawienie" zawarto¶ci bufora w bie¿±cym po³o¿eniu kursora.

Kontroler pisowni sprawdza wszystkie wyrazy tekstu. Nastêpnie, pod¶wietlaj±c b³êdnie napisane s³owa proponuje ich poprawienie. Sprawdzanie pisowni mo¿e zostaæ anulowane w dowolnym momencie. Alternatywnie pico zast±pi domy¶ln± procedurê sprawdzania pisowni procedur± zdefiniowan± przez zmienn± ¶rodowiskow± SPELL. Procedura zastêpcza powinna czytaæ ze standardowego wej¶cia i zapisywaæ na standardowe wyj¶cie.

Przegl±darka plików proponowana jest jako opcja przy poleceniach "Read File" (czytaj plik) i "Write Out" (zapisz). Jej zadaniem jest pomoc w poszukiwaniu konkretnych plików i nawigacji w drzewie katalogów. Do wybrania przedstawiane s± nazwy plików z rozmiarami i nazwy podkatalogów z bie¿±cego katalogu. Bie¿±cy katalog roboczy wy¶wietlany jest w górnym wierszu, za¶ lista dostêpnych poleceñ zajmuje dwa dolne. Obs³ugiwane jest kilka podstawowych operacji: zmiana nazw plików, kopiowanie i usuwanie.

Bardziej szczegó³owa pomoc zawarta jest w pomocy wbudowanej pico.

OPCJE

+n
Powoduje, ¿e pico wystartuje z kursorem umieszczonym w n-tym wierszu pliku. (Zauwa¿: bez odstêpu miêdzy znakiem "+" a liczb±)
-b
W³±cz opcjê zastêpowania tekstu (Replace) dopasowaniami znalezionymi przy pomocy polecenia "Where is".
-d
Przypisz klawisz "delete" do wymazywania znaku w miejscu kursora zamiast znaku przed kursorem.
-e
W³±cz uzupe³nianie nazw plików.
-f
U¿yj klawiszy funkcyjnych dla poleceñ. Opcja ta jest obs³ugiwana wy³±cznie w po³±czeniu z UW Enhanced NCSA telnet.
-h
Podaje dostêpne opcje wiersza poleceñ.
-j
W³±cz polecenie "Goto" w przegl±darce plików. Pozwala to poleceniu na jawne wskazanie pilotowi, który katalog odwiedziæ.
-g
W³±cz tryb "Show Cursor" (pokazywania kursora) w przegl±darce plików. Powoduje, ¿e kursor ustawiany jest przed bie¿±cym wyborem a nie w dolnym lewym rogu ekranu.
-k
Powoduje, ¿e polecenie "Cut Text" (wytnij tekst) usuwa znaki od pozycji kursora do koñca wiersza zamiast usuwania ca³ego wiersza.
-m
W³±cza obs³ugê myszk±. Dzia³a tylko wtedy, gdy pico uruchomiony jest w oknie "xterm" systemu X Window.
-nn
Opcja -nn w³±cza powiadamianie o nowej korespondencji. Argument n jest opcjonalny i podaje jak czêsto, w sekundach, bêdzie sprawdzana twoja skrzynka pocztowa. Na przyk³ad, -n60 powoduje, ¿e pico bêdzie co minutê sprawdzaæ, czy nadesz³a nowa przesy³ka pocztowa. Domy¶lnym odstêpem jest 180 sekund, dozwolonym minimum za¶ 30. (Uwaga: bez spacji miêdzy "n" i liczb±)
-o katalog
Ustawia katalog pracy. Dostêpne bêd± wy³±cznie pliki z tego katalogu. Podobnie, przegl±darka plików ograniczona jest do poddrzewa podanego katalogu.
-rn
Ustawia kolumnê u¿ywan± jako prawy margines w poleceniu wyrównywania akapitu ("Justify").
-s speller
Okre¶la alternatywny program sprawdzania pisowni.
-t
w³±cza "tryb narzêdzia" ("tool mode"). Przeznaczony do sytuacji, gdy pico u¿ywany jest jako edytor wewn±trz innych narzêdzi (np. Elm, Pnews). Pico nie bêdzie monitowa³ o zapisanie przy koñczeniu pracy i nie bêdzie zmienia³ nazwy bufora przy operacji zapisu (polecenie "Write Out").
-v
Tylko przegl±danie pliku, wy³±czenie edycji.
-w
Wy³±czenie zawijania wyrazów [przenoszenia do nastêpnego wiersza]. Pozwala wiêc na edycjê d³ugich wierszy.
-x
Wy³±cz menu klawiszy na dole ekranu.
-z
W³±cza mo¿liwo¶æ zawieszania pracy pico przez ^Z.
-q
Definicje sekwencji specjalnych z termcap czy terminfo bêd± mieæ pierwszeñstwo nad domy¶lnie zdefiniowanymi sekwencjami. Opcja ta jest dostêpna tylko wtedy, gdy pico zosta³ skompilowany z w³±czon± dyrektyw± define TERMCAP_WINS.

Na koniec, kiedy uruchomiony pico zostanie roz³±czony (tj. otrzyma SIGHUP), to w razie potrzeby zapisze on przed zakoñczeniem bie¿±c± pracê. Zapisywana jest ona do pliku o nazwie edytowanego z dodan± koñcówk± ".save". Je¶li aktualna praca nie by³a nazwana, to zachowywana jest w pliku o nazwie "pico.save".

B£ÊDY

Sposób, w jaki obs³ugiwane s± wiersze d³u¿sze ni¿ szeroko¶æ wy¶wietlania, nie jest od razu oczywisty. Wiersze maj±ce kontynuacjê poza granic± ekranu wskazywane s± znakiem '$' na ich koñcu. D³ugie wiersze przewijane s± poziomo podczas przesuwania kursora.

PLIKI


pico.save         Zachowuje przerwan± pracê nad nie nazwanym plikiem.

*.save            Zachowuje pracê nad nazwanym plikiem.

AUTORZY

Michael Seibel <mikes@cac.washington.edu>
Laurence Lundblade <lgl@cac.washington.edu>
Pico powsta³ pierwotnie na podstawie MicroEmacs 3.6, napisanego przez Dave'a G. Conroy.
Pico jest znakiem handlowym University of Washington.
Copyright 1989-1999 by the University of Washington.

ZOBACZ TAK¯E

pine(1).

Dystrybucja ze ¼ród³ami (czê¶æ Pine Message System):

   ftp://ftp.cac.washington.edu/mail/pine.tar.Z


." $Date: 2000/10/22 16:15:29 $