tbl

Autres langues

Langue: pl

Autres versions - même langue

Version: 21 maja 1999 (openSuse - 09/10/07)

Section: 1 (Commandes utilisateur)

NAZWA

tbl - formatuj tabele dla troff

SK£ADNIA

tbl [-Cv] [pliki...]

OPIS

Ta strona podrêcznika opisuje wersjê GNU polecenia tbl, bêd±cego czê¶ci± systemu formatowania dokumentów groff.

tbl kompiluje opisy tabel osadzone w plikach wej¶ciowych troff na komendy rozumiane przez troff. Normalnie powinno byæ wywo³ywane przy pomocy opcji -t programu groff. Jest ono wysoce zgodne z Unixowym tbl. Wyj¶cie tworzone przez GNU tbl nie mo¿e byæ przetwarzane Uniksowym troff; musi byæ przetwarzane przy pomocy GNU troff. Je¶li nie podano plików w wierszu poleceñ, to czytane bêdzie standardowe wej¶cie. Nazwa pliku - spowoduje, ¿e bêdzie czytane standardowe wyj¶cie.

OPCJE

-C
Rozpoznawaj .TS i .TE nawet je¶li wystêpuje po nich znak ró¿ny od spacji lub nowej linii.
-v
Poka¿ numer wersji.

U¯YTKOWANIE

Opisano tu tylko ró¿nice pomiêdzy GNU tbl a Uniksowym tbl.

Normalnie tbl usi³uje unikn±æ niepo¿±danych przerw w tabeli pos³uguj±c siê w tym celu "dywersje" (diversions). Mo¿e to czasem ¼le wspó³dzia³aæ z makrami pakietów, które same wykorzystuj± dywersje, na przyk³ad, gdy u¿ywane s± stopki. Opcja nokeep zakazuje tbl prób zapobiegania prze³amaniom t± metod±.

Opcja decimalpoint okre¶la jaki znak, zamiast domy¶lnej kropki, ma byæ rozpoznawany jako separator miejsc dziesiêtnych. Pobiera ona argument w nawiasach; musi on byæ pojedynczym znakiem, tak jak dla opcji tab.

Po modyfikatorze formatu f mo¿e wyst±piæ dowolnej d³ugo¶ci nazwa fontu umieszczona w nawiasach.

Istnieje modyfikator formatu d, który oznacza, ¿e ³±czona w pionie pozycja powinna byæ wyrównana do do³u swego zakresu.

Nie istnieje ¿adne ograniczenie liczby kolumn w tabeli ani liczby bloków tekstu. Do wyznaczania szeroko¶ci kolumn uwzglêdniane s± wszystkie wiersze tabeli, nie za¶ tylko pierwszych 200. Wiersze kontynuacji tabeli (.T&) nie s± ograniczone do pierwszych 200 wierszy.

Pozycje numeryczne i alfabetyczne mog± pojawiæ siê w tej samej kolumnie.

Pozycje numeryczne i alfabetyczne mog± byæ ³±czone w poziomie.

tbl u¿ywa nazw rejestrów, ³añcuchów, makr i dywersji rozpoczynaj±cych siê od 3. Pos³uguj±c siê tbl powiniene¶ unikaæ nazw rozpoczynaj±cych siê od 3.

B£ÊDY

Powiniene¶ u¿ywaæ .TS H/.TH w po³±czeniu z pakietem makr pomocniczych dla wszystkich wielostronnicowych tabel z obramowaniem. Je¶li nie ma nag³ówka, który chcia³by¶ widzieæ na górze ka¿dej strony tabeli, umie¶æ wiersz .TH bezpo¶rednio po sekcji formatu. Nie umieszczaj wielostronnicowych tabel wewn±trz makr keep/release ani nie zmieniaj ich kierunku w jakikolwiek inny sposób.

Blok tekstu wewn±trz tabeli musi daæ siê zmie¶ciæ na jednej stronie.

Nie mo¿na u¿ywaæ ¿±dania bp do wymuszenia z³amania strony w tabeli wielostronnicowej. Zamiast tego, zdefiniuj BP jak poni¿ej

.de BP
.ie '\\n(.z'' .bp \\$1
.el \!.BP \\$1
..

i pos³u¿ siê BP zamiast bp.

Pos³ugiwanie siê \A bezpo¶rednio w tabeli w celu uzyskania przedrostków specjalnych (zobacz troff (1)) nie zadzia³a. Jest to zachowanie prawid³owe: \A jest przedrostkiem nieinterpretowanym. By uzyskaæ przedrostki specjalne u¿yj prawdziwego przedrostka, albo pos³uguj±c siê control A albo tak:


.ds a \a

.TS

tab(;);

lw(1i) l.

A\*a;B

.TE


ZOBACZ TAK¯E

groff(1), troff(1).