touch

Autres langues

Langue: pl

Autres versions - même langue

Version: FSF (openSuse - 09/10/07)

Section: 1 (Commandes utilisateur)

NAZWA

touch - zmiana czasu pliku

SK£ADNIA

touch [opcja]... plik...

Przestarza³a wersja:
touch [-acm] [brzydki_czas] plik...

OPIS

Dokumentacja niniejsza nie jest ju¿ utrzymywana i mo¿e byæ niedok³adna lub niekompletna. Autorytatywnym ¼ród³em jest obecnie dokumentacja Texinfo. Dostêp do niej uzyskasz wpisuj±c w wierszu poleceñ:
pinfo touch
lub
info touch.

touch zmienia czas dostêpu i/lub modyfikacji podanych plików. Czas jest zmieniamy na aktualny czas, chyba ¿e podano opcjê -r, w tym przypadku jest on zmieniany na odpowiedni czas pochodz±cy od pliku plik_odn, lub podano opcjê -t, w tym przypadku jest on zmieniany na podany czas. Oba czasy s± zmieniane, je¶li ¿adna z opcji -a i -m nie jest podana lub gdy podane s± obie. Gdy podano jedynie opcjê -a zmieniany jest czas ostatniego dostêpu, a gdy podano jedynie -m zmieniany jest czas ostatniej modyfikacji. Je¶li plik nie istnieje, jest tworzony (jako pusty plik z uprawnieniami 0666 zmodyfikowanymi przez umask), chyba ¿e podano opcjê -c.

OPCJE POSIX

-a
Zmiana tylko czasu ostatniego dostêpu do pliku.
-c
Je¶li plik nie istnieje nie zostanie utworzony.
-m
Zmiana czasu ostatniej modyfikacji pliku.
-r plik_odn
U¿ycie odpowiedniego czasu pochodz±cego od pliku plik_odn jako nowego czasu.
-t czas
U¿ycie podanego czasu zamiast aktualnego czasu. Argumentem jest liczba dziesiêtna w postaci

    [[SS]RR]MMDDggmm[.ss]


znacz±ca to co zwykle. Je¶li nie podano warto¶ci ss, uznaje siê ¿e wynosi ona 0. Mo¿e ona byæ z zakresu 0-61, aby mo¿liwe by³o odnoszenie siê do sekund przestêpnych. Czas jest uznawany za czas dla strefy czasowej podanej przez zmienn± ¶rodowiskow± TZ. Je¶li czas poprzedza 1 stycznia 1970, uznawany jest za b³êdny.

SZCZEGÓ£Y POSIX

Druga forma wywo³anie ma tê wadê, ¿e nie jest pewne czy argument brzydki_czas jest czasem czy jednym z plików, którego czas nale¿y zmieniæ. Przyjmuje siê, ¿e jest on czasem gdy nie podano opcji -r lub -t, istniej± co najmniej dwa argumenty i pierwszy argument jest o¶mio- lub dziesiêcio-cyfrow± dziesiêtn± liczb± ca³kowit±.
Format brzydkiego_czasu to MMDDggmm[RR], gdzie RR z zakresu 69-99 oznacza rok z zakresu 1969-1999, a nie podany RR oznacza aktualny rok. Ta postaæ jest przestarza³a.

SZCZEGÓ£Y GNU

Je¶li pierwszy argument plik mo¿e byæ poprawnym argumentem opcji -t i nie podano czasu za pomoc± opcji -d, -r czy -t i nie podano argumentu --, to jest on interpretowany jako czas dla pozosta³ych plików a nie nazwa pliku.

Podczas zmiany obu czasów, dostêpu i modyfikacji, na czas aktualny touch mo¿e zmieniæ znaczniki czasu plików, których u¿ytkownik uruchamiaj±cy program nie jest w³a¶cicielem, ale ma prawo do zapisu. W innym przypadku u¿ytkownik musi byæ w³a¶cicielem.

OPCJE GNU

-a, --time=atime, --time=access, --time=use
Zmiana jedynie czasu ostatniego dostêpu.
-c, --no-create
Nieistniej±ce pliki nie bêd± tworzone.
-d czas, --date=czas
U¿ycie argumentu czas zamiast aktualnego czasu. Mo¿e on zawieraæ nazwy miesiêcy, strefy czasowe, `am' i `pm', itd. Zobacz `Formaty wprowadzania daty' w fileutils(1).
-f
Ignorowane, zachowane dla kompatybilno¶ci z wersj± BSD touch.
-m, --time=mtime, --time=modify
Zmiana jedynie czasu modyfikacji.
-r plik_odn, --reference= plik_odn
U¿ycie czasów pochodz±cych od pliku plik_odn zamiast aktualnego czasu.
-t czasdzies
Tutaj czasdzies ma format [[SS]RR]MMDDggmm[.ss]. U¿ycie argumentu (opcjonalnego stulecia i roku, miesi±ca, dnia, godziny, minut, opcjonalnych sekund) zamiast aktualnego czasu. Je¶li rok podano przy pomocy dwu cyfr, to za SS przyjmowane jest 20 dla lat od 0 do 68, za¶ 19 dla lat od 69 do 99. Je¿eli nie podano cyfr roku, to przyjmowany jest bie¿±cy.

STANDARDOWE OPCJE GNU

--help
Wy¶wietla informacjê o stosowaniu programu i dostêpnych opcjach, koñczy dzia³anie.
--version
Wy¶wietla numer wersji programu i koñczy dzia³anie.
--
Zakoñczenie listy opcji.

UWAGI

Zauwa¿, ¿e trzy formaty daty/czasu: rozpoznawane przez opcje -d i -t oraz format przestarza³ego argumentu czasu brzydki_czas, s± od siebie ró¿ne.

¦RODOWISKO

Zmienna TZ jest u¿ywana przy interpretacji podanych czasów. Zmienne LANG, LC_ALL, LC_CTYPE i LC_MESSAGES maj± znaczenie takie jak zwykle.

PRZYK£AD U¯YCIA

Komenda `touch foo' utworzy plik foo, je¶li jeszcze nie istnieje, i zmieni jego czas ostatniej modyfikacji na aktualny czas. Jest to czêsto u¿ywane do sterowania dzia³aniami make.

ZG£ASZANIE B£ÊDÓW

B³êdy proszê zg³aszaæ, w jêz. ang., do <bug-fileutils@gnu.org>.

ZOBACZ TAK¯E

install(1), fileutils(1).

OD T£UMACZA

Sprawdzono aktualno¶æ dokumentacji z werj± 4.01 narzêdzi plikowych GNU. Niniejsza dokumentacja jest obszerniejsza od oryginalnej, do³±czanej do pakietu.